Åbningen ved Mandalselva 2026

    334

    Åbningen ved Mandalselva 2026

    Sååååå er sæsonen endelig igang igen ved Mandalselva, og nu kan vi se frem til 3 måneder med laksefiskeri ved den smukke elv.

    Ja jeg skrev 3 måneder :)))), for det er det jeg håber meget på vi får. Det vil være rigtig godt for lokal befolkningen og de firmaer der nyder godt af ekstra omsætning, ved at laksefisker kommer til elven.

    Frem mod startskuddet kl.00 havde elven ligget og kørt i vandføring på 50-60 kubik, og de der kastede det første kast ud over elven, startede på 56,2 kubik. Som natten skred frem steg elven langsomt, og de som stemplede ind ved morgenstunden kunne se at elven nu gik med 73,2 kubik, og den toppede ved 85 kubik kl.12.00. Derfra faldte den langsomt og endte på 56,1 kubik ved midnat.

    Hvad havde det så af betydning for fiskeriet ???

    Jo, det gjorde at de laks på op til 2- 2.5 kg blev nede i sone 2, og for de der havde satset på fiskekort der. De ville have klart bedste chancer for fangst. Fordi de laks ikke ville passere op over haugefossen, da den kom over de 80 kubik. Hvis der har været nogle af de helt store laks, så vil den vandføring på de nævnte kubik ikke have været noget problem for disse, og de vil kunne have gået op over haugefossen.

    Man oplevede ikke i sone 3 at der var ret mange ved elven igår, og det skyldes klart vandføring, folk venter på den falder. Der var også fisker ved sone 4 delsonen Bjåhylen, så spændende og se på laksebørsen og det gav fangster.

    Der har helt sikkert været flest ude og fiske i sone 2, og det kan man også se resultatet af på Laksebørsen. Et navn jeg hæfter mig ved der er, den dygtige laksefisker Frank Eikeland. Det er næsten som amen i kirken at han hvert år får laks på premieren, og det skete også i år. 6 kg laks som blev genudsat, og sammen med Kjell Grimstad som også fik en laks på 6 kg, deler de pt. 1 pladsen i årets største laks. Kæmpe tillykke til dem begge, og selvfølgelig også til de andre fisker der fik laks igår.

    En af mine gode venner Frode Enevold Johnsen, var også til åbningen igår ved Mandalselven. Han glædet sig helt enormt til at skulle fiske og sad klar ved midnat, sammen med gode venner. Det er en ting jeg selv en dag må opleve, når jeg ikke arbejder længere. 🙂 Derfor var det også mega fedt da der op på formiddagen tikkede en besked ind fra ham, med et billede af en fin laks som kan ses herunder. Kæmpe stort tillykke Frode, og tusind tak for at måtte vise billedet her.

    Artiklen fortsætter under billedet

    Nu bliver det spændende og se hvor mange der fik laks igår, tænker at de idag og imorgen tikker ind på laksebørsen.

    Generelt kan det siges at der ikke var voldsomt mange ved elven, lad os se om ikke elven falder hen mod weekenden hvor folk har fri fra arbejde, så de kan komme en tur til elven. Elven går lige nu 71 kubik.

    KNÆK OG BRÆK FRA MICHAEL OLSEN

    Herunder lidt inspiration til fluer der fanger ved Mandalselven

     

     

    Åbningen ved Mandalselva 2026

     

    Åbningen ved Mandalselva 2026

    Tidligere artikelSuper flotte fangster fra Sneum å og Kongeåen
    Næste artikelGrundlovsdag opdatering om Mandalselven 2026