Opdatering fra Mandalselven uge 24 – 2025

    1

    Opdatering fra Mandalselven uge 24 – 2025

    Nu 11 dage inde i sæsonen er der nyt fra Mandalselven.

    Her billede af Preben med 11 kg laksen før den blev genudsat. Kæmpe tillykke herfra til Preben

    Hertil aften er der blevet fanget 48 laks og det er en smule under sidste år. Igår blev årets hidtil største laks fanget, og den vejede 11 kg og blev fanget af Preben Kleppe i sone 3.

    En del har skrevet til mig om opgangen er lille i år, da der ikke bliver fanget ret mange laks pr.dag. Forklaringen er den at der ikke er mange fisker ved elven pt. , så der er rigtig god plads ved elven. Noget tyder igen i år på at C & R ikke er noget ret mange normænd ønsker at fiske under. Det betyder nok meget at man ikke kan tag mere end en laks med hjem i fryseren pr.dag. Lidt en skam for det giver et misvisende billede af situationen ved elven.

    Det forlyder fra elven at der rent faktisk er en okay chance for at fange en laks ved elven lige nu, men vi kommer nok først til at se et mere normalt fangst billede når vi rammer uge 27 om 3 uger. For da begynder det første lidt større ryk ind af udenlandske laksefisker. Da man til den tid har passeret Sankt Hans, som plejer at være et godt pejle mærke for et godt fiskeri.

    Jeg har i den sidste måned fået mange henvendelser om overnatning ved elven, så vil lige give mine anbefalinger om gode steder herunder.

    I sone 2 ligger nok et af elvens top steder – Lindland i smeland, her har du mulighed for nogle forskellige måder at overnatte på. Luksus måder er helt fantastisk i en af de to 6 personers lejligheder- læs mere om overnatning ved Jan Lindland – KLIK HER.

    I sone 3 ligger Mandalselvens Laksehytter lige midt i sonen, det er nogle super hyggelig 4 personers hytter drevet af Tregde Ferie i Mandal. Du vil her opleve en god social snak blandt andre laksefisker i en meget skøn natur – Læs mere KLIK HER

    I sone 4 har jeg to rigtig gode anbefalinger hvor den ene er ved Neset Gård , hvor man en så skønne omgivelser kan overnatte helt op til 12 personer. Klik her for at læse mere om Neset Gård.

    Det andet sted er Adventure Norway som tilbyder forskellige muligheder, lige fra 2 personers hytter til hus med plads til 9 personer – Klik her for at læs mere .

    I Mandal by ligger der et feriecenter Tregde Ferie, som tilbyder utrolig mange muligheder, som kan anbefales hvis du har familien med til Mandalselven. Så kan de hygge sig ved Feriecenterret, mens du fisker ved elven. Læs mere KLIK HER

    Så der er nogle rigtig gode muligheder for overnatning ved elven, som jeg kan stå inde for og har overnatte ved alle på nær ved Tregde Ferie i Mandal.

    Det bliver spændende og følge hvad der sker ved elven i den kommende tid.

    Knæk og bræk til de der skal fiske ved elven i denne uge

    Opdatering fra Mandalselven uge 24 – 2025

    På Afiskeri.dk giver vi dig året rundet nyheder fra mange af de bedste lakseåer i Danmark. Storå, Skjern å, Gudenåen, Vidå, Kongeåen og Sneum å

    Fra Sydnorge dækker Afiskeri.dk Mandalselven med alt hvad der rør sig ved denne fantastisk elv. Lige fra dens historie til elvens kendte ansigter, forholdene fra dag til dag og ikke mindst de mange fangster

    Er du til fluebinding ligger der også et hav af laksefluer og kystfluer, enten i form af step by step billedudgaver eller bindevideoer.

    Men her stopper det ikke vi har også flotte artikler om den Atlantiske Laks og Havørred, samt portrætter af danske lystfisker.

    Så husk at meld dig gratis som abonnet på Afiskeri.dk´s youtube Kanal og bliver følger på vores facebook side. Så støtter du os, så vi har mulighed for at kan tiltrække nye samarbejdspartner, og på den måde vil der kunne komme helt nye tiltag til gavn for dig som læser. På forhånd tak for din støtte.

    Afiskeri.dk en side med bid i året rundt.

     

    At Afiskeri.dk we give you the year-round news from many of the best salmon rivers in Denmark. Storå, Skjern å, River Gudenåen, Vidå, Kongeåen and Sneum.

    From southern Norway, Afiskeri.dk covers Mandal River everything that comes with this fantastic river. From its history to the familiar faces of the elven, the conditions from day to day and not least the many catches

    If you are on fly tying there is also a lot of salmon flies and coastal flies, either in the form of step by step image editions or tying videos.

    But here it does not stop we also have beautiful articles on the Atlantic salmon and sea trout, as well as portraits of Danish anglers.

    So be sure to sign up for free as a subscription on Afiskeri.dk ́s YouTube channel and will be followed on our Facebook page. Then you support us, so we have the opportunity to attract new collaborator, and in that way there will be new actions to benefit you as a reader. Thank you in advance for your support.

    Afiskeri.dk a side with a bite in the year round.

    Opdatering fra Mandalselven uge 24 – 2025

    Tidligere artikelVidåen i maj 2025